پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت : حدود 40 درصد از حجاج تا کنون مکه را ترک کرده اند

رئیس سازمان حج و زیارت : حدود 40 درصد از حجاج تا کنون مکه را ترک کرده اند

رئیس سازمان حج و زیارت گفت : تا امروز حدود 40 درصد از حجاج شهر مکه را ترک کرده اند که بخشی از آنان در قالب حجاج مدینه بعد عازم شهر پیامبر (ص) شده و بخشی هم از طریق فرودگاه جده و مدینه به ایران اسلامی بازگشته اند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت : تا امروز حدود 40 درصد از حجاج شهر مکه را ترک کرده اند که بخشی از آنان در قالب حجاج مدینه بعد عازم شهر پیامبر (ص) شده و بخشی هم از طریق فرودگاه جده و مدینه به ایران اسلامی بازگشته اند.

به گزارش روز جمعه روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان در این رابطه به خبرنگار ما افزود : بر اساس آمارها تا کنون 237 کاروان با جمعیت 34 هزار و 631 نفر از حجاج با 800 دستگاه اتوبوس بعد از اتمام ایام تشریق تا کنون از مکه منوره خارج شده اند.

وی اظهار کرد : از این تعداد 29 هزار و 922 نفر که معادل 34 درصد حجاج و عوامل اجرایی حج هستند با 123 پرواز از 25 مردادماه تا کنون عربستان را به مقصد کشورمان ترک کرده اند.

وی تصریح کرد : علاوه بر این بر اساس برنامه ریزی ها ، طی این ایام تا کنون 860 نفر از حجاح دارای شرایط خاص اعم از بیماری و یا مشکل خانوادگی و غیره به صورت اضطراری و خارج از برنامه بر اساس شناسایی های صورت گرفته در قالب پروازهای انجام شده به کشور بازگشتند.

 وی افزود : 81 پرواز با جمعیت حدود 20 هزار نفر از حجاج از فرودگاه مدینه و 43 پرواز نیز از طریق فرودگاه جده به مقصد ایران انجام شده است.

رشیدیان تصریح کرد : بخشی از زائران خروجی از مکه به صورت ترانزیت وارد مدینه شده و بعد از زیارت کوتاهی از طریق فرودگاه این شهر به کشورمان بازگشتند که شامل 50 کاروان ترانزیت با جمعیت 8 هزار و 363 نفر می باشند.  

وی افزود : در این میان طی این مدت 19 هزار و 525 نفر از حجاج مدینه بعد نیز با 138 کاروان به شهر نبی مکرم اسلام (ص) وارد شده اند که بخشی از آنان تا کنون با گذراندن 4 شب و 5 روز مدت اقامت برنامه ریزی شده ، این شهر را به مقصد ایران ترک کردند.

 به گفته وی ، در حال حاضر 9 هزار و 313 نفر از حجاج در قالب 66 کاروان در مدینه حضور دارند که معادل 17 درصد زائران و عوامل اجرایی حاضر در عربستان هستند.

رشیدیان با بیان اینکه هم اکنون در بحث تغذیه به طور متوسط روزانه در دو وعده ناهار و شام در شهر مکه توسط دو آشپزخانه بزرگ و دو مجموعه خودپخت 104 هزار پرس غذا طبخ می شود ، گفت : خدمت رسانی به حجاج تا آخرین نفر حاضر در عربستان وقفه نمی گیرد و در مدینه نیز حدود 10 هزار پرس غذا در دو وعده طبخ می شود.

 وی در زمینه طبخ نان تازه افزود: طی روز گذشته در 4 واحد نانوایی ما 56 هزار و 750 قرص نان پخت و توزیع شد و همچنان هم ادامه دارد.

 به گفته وی،  از سویی در مکه برای جابه جایی حجاج بین هتلها و مسجد الحرام همچنان 19 ایستگاه ترددی با 155 دستگاه اتوبوس وهشت دستگاه مینی بوس فعال هستند و فقط طی روز گدشته بالغ بر 173 هزار و 700 ظرفیت ترددی را برای زائران فراهم کردند.

وی همچنین با بیان اینکه کاروان های زیارت دوره نیز در حال انجام است ،افزود :از ابتدای ایام حج تا کنون کاروانهای زیارت دوره در مدینه برای 60 هزار و 895 زائر در قالب 418 کاروان برگزار شده و در مکه هم این برنامه برای 81 هزار و 189 زائر انجام شده است.

فاطمه یوسفی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.